Bilbo compagnie

Jiří Bilbo Reidinger (1961) je český herec, spisovatel a klaun.

V roce 1980 roce založil skupinu Grglo s níž vystupoval dokud nebyl v roce 1983 angažován Československými cirkusy na turné Cirkusu Praga do Střední Asie a Sibiře. Od té doby je na “volné noze”.

Má společně se Sylvií Krobovou skupinu Bilbo compagnie, se kterou vystupuje po celé Evropě. Mají představení:

Maringotka – nová komedie

Taškařice začíná, když udýchaný klaun uprostřed manéže nachází papírem obalený balík. Jinak nic.

Jsem tu správně? Neslyšíte troubit slony? Frkání koňů? Co podnikneme, než přijedou?… Zkusím se do nich převtělit!… Hola! V kapse mám knihu Cirkus Abrafrk přítele Daniela Charmse!… A co tu dělá ten balík? Je tvůj nebo tvůj? Koukneme do něj? Počmáráme ho? Zkusím trhnout?… Co s utrženými papírovými kousky?…

Konečně se balík vysvlékne z kůže. Spatříme maringotku, která navíc ve svém malebném břichu ukrývá dřevěné artisty. Po spoluprožité spiklenecké fantazii si všichni spokojeně povzdechnou:
Krása!… Ještě, že nepřijeli!

Hrají:
Klaun Bilbo – Jiří Bilbo Reidinger
Hudební kejklířka – Sylvie Krobová

Scénář, režie – Jiří Bilbo Reidinger
Hudba – Sylvie Krobová
Scéna, loutky – Jiří Zajáček

Premiéra 12.11.2017 v KD Mlejn, Praha 5.

Klaun Pingu

Komedie se nechává volně inspirovat slavným večerníčkem o tučňákovi Pingu. Přistihneme ho v domácím iglů jen s maminkou, neboť taťka s bráškou odjeli za dědou. Nezbedný synáček v drsné krajině sněhu, ledu zlobí a zlobí nebohou mamku… Klaunerií, skopičinami zkouší její trpělivost, ale i lásku, neb každá lumpárna končí v jejím objetí!

Klaun Pingu = autobiografický portrét rodiny klaunů/tučňáků.

Hrají:
Klaun Pingu – Bilbo
Matka Pingu – Sylvie Krobová

Scénář, režie – Jiří Bilbo Reidinger
Hudba – Sylvie Krobová
Scéna, loutky – Jiří Zajáček
Kostýmy ušila – Andrea Gájová
Foto – Ivan Kuťák

Premiéra 28.9.2014 v KD Mlejn, Praha 5.

Vokův pes Vilém

Představení vzniklo k projektu Rok Růže / 400 let od úmrtí posledního z Rožmberků / pro Jihočeský kraj.

Legendární Petr Vok, poslední pán z Růže, komediantskou formou rozjímá nad svým životaběhem, společně s Bílá paní a loutkou věrného psa Viléma. Dále z vyšebrodské hrobky/ kufru vylézají rytíři, zvídavé dítko – smrťák, loutková Bílá paní měnící se ve Vokovu žena Kateřinu a další. Vokův anděl strážný – Bílá paní Perchta k tomu zpívá:

„Co ta růže červená? Ta jde přímo k srdci. Krví láskou zbarvená Pány z Růže zvící…
…Na hostině k večeři byla kýta, husa byla, bylo taky vepřový, králíček pečený, lítalo vše do pusy, až se oči zelenaly a břicha nadýmaly, oči z důlků vylézaly…koblížky smažený, zeleninku restovanou, knedlíčky chlupatý, husičku nadívanou, koláčky baňatý, šampaňské na zapití, kuřátko vařený, stehýnko propečený…UF!UF! Achych…Ouvej… Pírko vše zachrání… polochtáš se v krčku s ním a za chvíli, zase můžeš… koblížky smažený, zeleninku restovanou…
…Nad kolíbkou stojím a Tebe kolíbám…Tobě Petře do snů vše dobré přichystám. Ve zdi místo najdeš a pomůžeš svým snům, nebudeš sám bloudit, stínem jsem Tvým dnům…“

Scénář, režie: Jiří Bilbo Reidinger
Hudba, texty písní: Sylvie Krobová
Kostýmy: na návrh Sylvie Krobové dotvořila, ušila Andrea Gájová
Dekorace, loutky: Jiří Zajáček
Hrají: Bílá Paní Perchta – Sylvie Krobová
Petr Vok – Bilbo
Premiéra únor 2011

Kvak a Žbluňk

Příběh o opravdovém přátelství žabáka Kvaka a ropušáka Žbluňka.

Na motivy známé knihy A.Lobela. Délka 50min. Pro děti od tří let. Režie A. Krob.

Představení mělo premiéru v roce 1989 v Alfred spol. s Lenkou Machoninovou a Jiřím Reidingerem. Obnovená premiéra se Sylvií Krobovou v roce 1992. Vzniklo ve spolupráci div. Na tahu a Bilbo com.

Má víc jak 350 repríz.

Klaun BILBO

Téměř sólové představení, které vychází z cirkusových pasáží, které s Bilbem nazkoušel v roce 1982 Ctibor Turba a Josef Fuksa pro cirkusové turné s cirkusem Praga po zemích Střední Asie a Sibiře. Délka podle potřeby – od 10 min do 1 hodiny. Hraje se pro děti i dospělé (“Děti všeho věku!”) po celé Evropě a má oko

Smrt komedie 

Premiéra 2004/05 pohřební průvod, při kterém jsou oživováni charaktery comedie dell´arte Pulcinelli, Capitana, Dottora, Arlecchina jejich přímým potomkem Bilbem a pozůstalými… Zatím víc jak 90 repríz!

Obě variace mají úspěch po celé Evropě (smuteční průvod Smrt komedie například exceloval během oficielního kulturního programu Olympijských her v Athénách roku 2004!).

Kabaretní férie Sommelier

Taškařice, ve které ochutnáte kromě lahodných vín a pamlsků… i Anthelma Brillata – Savarina, Samuela Becketta, Françoise Rabelaise a další milovníky života, jaký je. Do potemnělého sklepa vstupuje muž /sommelier a jako mistr Pantagruel spustí “ŽIVOT JE VÍNO ČLOVĚKA! Usilovné pití vína je proti veškerým chorobám… a pijácké klystýry jsou lepší než milióny baněk, pijavic… Což dosvědčuje fakt, že na světě je o mnoho více letitých pijanů než lékařů; a i těm leckdy chodí jazyk v trepkách, a na smrtelném loži praví: Chu, chu, chu!, což značí: číška praskla! Pročež pijte víno proti: bělmu na očích, prašivé hlavě, palčivosti žaludku, kýchavce, žábě na tváři, v nohavicích, myši německé, smrdutým zubů, hnití jater, sleziny, kameni v měchýři…” …PIJÍ, RADUJÍ SE… Až po šíleného Luckyho, který s vysušeným hrdlem soptí “…bohužel hlava hlava hlava hlava v Normandii… nedokončené práce vážnější kameny zkrátka navazuji bohužel bohužel opuštěné nedokončené hlava hlava v Normandii… kameny… Kameny!… Tak klidné!…”

Donc!… Á TOUS LA SANTÉ!… Až do dna! Neboť každá žízeň je strašlivá, není-li naděje na její utišení!

Scénář, režie + sommelier: Jiří Bilbo Reidinger
Hudba + jeho múza: Sylvie Krobová a občas i žíznivý kontrabas Petra Tichého
Masky: Renata Pavlíčková, Stanislava Stuchlá
Patron premiéry: Jaroslav Kšána a jeho víno Pasquale Toso
Premiéra: 28. listopadu 2015 KD Kaštan, Praha 6

L´ OMBRE/STÍN

ŠANSONOVÝ KABARET SYLVIE KROBOVÉ a KLAUNA BILBA

Sylvie Krobová (která posunula hranice šansonu a mezi fanoušky už patří Václav Havel, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř,…) objevila ve svých skladbách/baladách – hořko/něžné, nostalgicko/niterné, emotivně/drásavé tóny svého srdce a klaun Bilbo je prošije surrealistickými texty, improvizacemi či temnou klaunerií. Také se objeví muž s obří hlavou – L´ OMBRE.

Premiéra 16.6.2006 v divadle Alfred ve dvoře – Praha 7